Basilisk Türkiye

Türkiye'nin lider Basilisk Fan Sitesi


  .Katatonia

  Paylaş
  avatar
  Aethra_
  Çırak
  Çırak

  Mesaj Sayısı : 44
  Favori Basilisk Karekteri : Yashamaru
  Kayıt tarihi : 19/01/09

  .Katatonia

  Mesaj tarafından Aethra_ Bir Paz 25 Ocak 2009, 14:27  Katatonia
  , İsveç/Stokholm çıkışlı grup. Kariyerlerine death/doom metal yaparak başlamışlardır.1991 yılında Jonas Renkse (bkz.Lord Seth) ve Anders Nyström (bkz.Blakkheim) tarafından kurulmuştur.

  İlk demoları Jhva Elohim Meth ile metal piyasasında ses getiren grup, ardından ilk EP Jhva Elohim Meth...The Revival ve ardından ilk albümleri Dance Of December Souls'u yayınladı. İlk albümün getirdiği başarı, grubun tanınmasını kolaylaştırdı. Ardından For Funerals To Come EP çıkaran grup, yeterli eleman bulamamak ve Anders-Jonas arasında diyalog kopukluğu nedeniyle resmi olmasada, 1994 sonbaharı ve 1996 kışı arasında kısa süreli bir ayrılık yaşadı. Bu ara devreden sonra gitarist Fred Norrman'ı bünyesine katarak tekrar müziğe devam eden grup, 1996 yılında kariyerlerinin en önemli albümlerinden olan Brave Murder Day'i yayınladı. Jonas Renkse'nin sesinde sorun olması nedeniyle vokalleri Opeth vokalisti Mikael Akerfeldt'in üstlendiği albüm, Doom/Death Metal tarzının en önemli albümlerinden kabul edildi.

  Brave Murder Day'den sonra Sound Of Decay EP çıkaran grup, 1998'de Discouraged Ones albümünü çıkardı. Depresif bir albüm olan Discouraged Ones, ayrıca grubun Doom Metal köklerini tamamen bıraktığı albümdür. Grup, Discouraged Ones ile beraber daha alteratif tarzlara kaymıştır. Konserlerinde Discouraged Ones öncesi eserlerinden sadece Brave Murder Day'deki bazı şarkıları (Murder, Endtime ve Rainroom) çalmaktadırlar.

  Brave Murder Day'den sonra çıkardığı albümlerde, tarzını sürekli geliştiren Katatonia, Stoner Rock, Modern Rock, Dark Metal gibi türlerde albümler çıkarmış ve asla kalitesini düşürmemiştir. Özellikle 2003 tarihli Viva Emptiness ve 2006 yılında çıkan son albümleri The Great Cold Distance ile bu müzikal gelişimlerini sürdürmüş ve tamamen Dark Metal tarzına yönelmişlerdir. Jonas Renkse'nin ayrıksı ve derin şarkı sözleri grup için çok önemli referans olmuştur.

  Grupta,Discouraged Ones albümüne dek stüdyo kayıtlarında vokalin yanında ve bateri görevlerini de üstlenen Jonas Renkse'nin yerine bateriye Tonight's Decision albümünde Dan Swanö eşlik etmiştir, Last Fair Deal Gone Down albümünden itibaren ise Daniel Liljekvist bateri görevini üstlenmektedir. Brave Murder Day albümünün kayıtlarında kadroya gitarist Fred Norrman eklenmiştir. 1999 yılında ise Fred Norrman'ın kardeşi Mattias Norrman bass gitarist olarak kadroya katılmıştır. Jonas Renkse ile grubu kuran Anders Nyström ise aktif olarak grupta yeralmaktadır. Bu kadro Katatonia'nın güncel kadrosudur.

  Türkiye'ye ilk olarak 2001 yılında gelerek konser veren grup, daha sonra 2004 yılında Rock The Nations II festivaline katılmış, en son ise 24 Haziran 2006 tarihinde Yedikule Zindanlarında gerçekleşen Mute Fest'te sevenleriyle buluşmuştur. Eylül 2006'da grup, ülkemizde dört kenti kapsayacak bir turne yapmış ve sevenleriyle buluşmuştur.


  Demolar
  1991 Jhva Elohim Meth

  Stüdyo Albümleri

  1993 Dance Of December Souls
  1997 Brave Murder Day
  1998 Discouraged Ones
  1999 Tonight's Decision
  2001 Last Fair Deal Gone Down
  2003 Viva Emptiness
  2006 The Great Cold Distance

  Derlemeler
  1994 W.A.R Compilation Vol.1
  2004 Brave Yester Days
  2005 The Black Sessions

  www.katatonia.com
  www.myspace.com/katatonia
  www.last.fm/music/Katatonia

  MySpace'ten ve LastFm'den şarkılara bi göz atabilirsiniz.

  beeteeka
  Çırak
  Çırak

  Mesaj Sayısı : 3
  Kayıt tarihi : 18/03/09

  Geri: .Katatonia

  Mesaj tarafından beeteeka Bir Çarş. 18 Mart 2009, 05:54

  Benm gibi koyu doom fanları için kutsaldır Katatonia. Her şarkısı süperdir. Herkese tavsiye ederim.

   Forum Saati Cuma 20 Tem. 2018, 14:08